Czarne złoto lub relikty przeszłości?

Posted by: | Posted on: Kwiecień 13, 2017
Read More ...

Polskie górnictwo zyskał pozycję lidera w gospodarce narodowej w drugiej połowie 20 wieku, kiedy reżim socjalistyczny pod warunkiem, silny impuls do rozwoju ciężkich, energochłonnych sektorów i węgla kamiennego stało się niezbędne paliwo dla tych procesów industrializacji i modernizacji , Wyjście produkcja wzrosła dynamicznie od 47 mln ton (MT) w 1946 roku do 201 mln ton w rekordowym 1979 roku, co czyni Polskę jednym z czołowych producentów i eksporterów na świecie. Jako państwo socjalistyczne zbliżył się długo oczekiwany koniec, w 1988 roku kraj ten był czwartym największym producentem węgla kamiennego na świecie. Sektor górnictwa był nie tylko głównym źródłem dochodu dla znacznej części południowej Polski, ale także nietykalny symbolem robotników.

2 komentarze to Czarne złoto lub relikty przeszłości?

  1. Polak pisze:

    Faktycznie w historii kraju węgiel miał spore znaczenie o czym się nie mówi ale teraz jest to mało znaczący element wokół, którego ciagle coś niedobrego się dzieje.

  2. Janek pisze:

    Polski węgiel to tradycja dla wielu. Mieszkam w Katowicach i od dziada pradziada pracujemy w zakładzie wydobywczym. Gdyby ich nie było wiele rodzin by sobie nie poradziła przez lata.

Dodaj komentarz